Darmowa dostawa przy zakupach powyżej 300zł
Ze względu na duże zainteresowanie wyprzedażą termin wysyłki może się wydłużyć

Wypadanie włosów – Jak sobie z nim poradzić?

Wypadanie włosów - Jak sobie z nim poradzić?

Gęste, mocne i długie włosy zdecydowanie są marzeniem wielu kobiet. Niestety coraz częściej można zaobserwować, że wiele osób zmaga się z problemem jakim jest wypadanie włosów. Na pewno nie raz po kąpieli zauważyłaś, że podczas mycia głowy straciłaś bardzo dużo włosów. Normalną sytuacją jest, gdy dziennie wypada nam do 100 włosów, jednak gdy ta liczba jest znacznie wyższa, należy zastanowić się nad źródłem problemu.
Wypadające włosy to bardzo częsty problem nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Niestety wiele osób lekceważy pierwsze oznaki wypadania włosów, a przecież to od szybkości naszej reakcji zależy końcowy sukces w walce z wypadającymi włosami.
Z niniejszego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie są główne przyczyny wypadania włosów;
  2. Jak zmniejszyć wypadanie włosów;
  3. Jakie są sposoby na wzmocnienie włosów;
  4. Jak uniknąć wypadania włosów w przyszłości.

Wypadanie włosów – przyczyny.

Podstawowym działaniem, który ma na celu zahamowanie wypadania włosów jest znalezienie jego przyczyny. Bez eliminacji czynnika pobudzającego ich utratę, nawet przyjmowanie najdroższych preparatów może nie przynieść oczekiwanego efektu. Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Począwszy od niedoborów właściwych mikro – i makroelementów aż do schorzeń na tle psychicznym. W artykule skupimy się na najczęściej występujących przyczynach wypadania włosów:

  • Niewłaściwa dieta, która powoduje niedobory mikro – i makroelementów mających wpływ na kondycję włosów.
  • Częste narażenie na sytuacje stresowe.
  • Nieodpowiednia pielęgnacja włosów. Ten powód może wydawać się „błahy”, jednak zbyt ścisły kok, czy koński ogon mogą prowadzić do napięcia skóry głowy, w efekcie czego uszkodzeniu ulegają mieszki włosowe, co ostatecznie powoduje wypadanie włosów. Pamiętaj, aby delikatnie podchodzić do swoich włosów. Rozczesywanie na siłę lub tapirowanie również niekorzystnie wpływa na kondycję włosów.
  • Częste farbowanie włosów oraz korzystanie z mocnych kosmetyków do stylizacji włosów również może negatywnie wpływać na włosy.
  • Narażanie włosów na działanie wysokiej temperatury poprzez suszenie włosów gorącym powietrzem lub częste używanie prostownicy.
  • Zaburzenia hormonalne to również jedna z głównych przyczyn problemu z wypadającymi włosami. W tym punkcie możemy wymienić: nadczynność i niedoczynność tarczycy, spadek poziomu estrogenów po menopauzie, łysienie poporodowe, łysienie androgenowe – przejawia się zbyt wysokim poziomem androgenów. Problem dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet.
  • Choroby skóry głowy, np. łojotokowe zapalenie skóry lub grzybica.
  • Przyjmowanie niektórych leków.
  • Palenie papierosów.
  • Długotrwałe przeziębienie.
  • Choroby psychiczne.

Można by było wymienić jeszcze kilka, kilkanaście przyczyn wypadania włosów, jednak te powyższe występują stosunkowo najczęściej. Jak widzicie i tych głównych przyczyn wypadania włosów jest bardzo dużo. Jeżeli zauważysz u siebie problem wypadających włosów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który zleci dodatkowe badania i postawi odpowiednią diagnozę. Samodzielne ustalenie przyczyny wypadających włosów może być problematycznym zadaniem.

Jak zmniejszyć wypadanie włosów?

Po ustaleniu przyczyny wypadających włosów należy „zabrać się” za eliminację problemu. Należy zaznaczyć, że proces ten jest dosyć powolny i trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jednym z najczęstszych sposobów walki z wypadającymi włosami jest uzupełnienie swojej diety o mikro i makroelementy niezbędne dla kondycji włosów. W związku z tym wiele z nas decyduje się na suplementację. Najważniejsze składniki dla dobrej kondycji włosów to:

Witaminy

Biotyna – nazywana inaczej witaminą H lub witaminą B7. Jak inne witaminy z grupy B odpowiada za piękny wygląd włosów, skóry i paznokci. Sprzyja szybszemu wzrostowi włosów i odżywia je. Włosy są silne, elastyczne i odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne.
Witamina A – Sprawia, że włosy stają są silne i gęste. Bierze udział w wytwarzaniu sebum, które nawilża skórę głowy i pomaga zachować zdrowe włosy. Zmniejsza wypadanie włosów.
Witaminy z grupy B – odpowiadają one za ogólną kondycję włosów. Mają wpływ na pigmentację i grubość włosa. W pewnym stopniu zapobiegają powstawaniu łupieżu.
Witamina C – uczestniczy w produkcji kolagenu, który jest niezbędny do zachowania zdrowej skóry i włosów. Witaminę C w największej ilości można znaleźć w owocach cytrusowych.
Witamina E – zwana również witaminą młodości. Odżywia skórę głowy, nawilża ją i regeneruje.

Minerały

Musimy pamiętać, że nasze włosy oprócz witamin, potrzebują również minerałów, które również mają fundamentalny wpływ na nasze włosy. Wśród najpotrzebniejszych minerałów wymienia się:
Cynk – przyspiesza wzrost włosów, sprawia, że są gładkie i bardziej błyszczące. Pozwala na wyregulowanie wydzielania sebum przez skórę głowy. Wpływa na tworzenie keratyny i zapewnia kosmykom elastyczność. Niedobory cynku mogą skutkować pogorszeniem stanu włosów oraz spowolnieniem ich wzrostu.
Miedź – bierze udział w produkcji pigmentu, który odpowiada za kolor włosów. Miedź sprawia, że włosy są elastyczne i odporne na urazy mechaniczne. Niedobór miedzi osłabia strukturę włosów, prowadzi do matowienia i rozdwajania końcówek.
Żelazo – jest jednym z ważniejszych minerałów w naszym organizmie. Odpowiada m.in. za regenerację i prawidłowy wzrost włosów. Pozwala zahamować ich nadmiernemu wypadaniu oraz zapobiec szorstkim i matowym włosom.
Krzem – wspiera produkcję kolagenu i elastyny oraz naturalnych przeciwutleniaczy. Korzystnie wpływa na stan skóry i włosów, zwiększa ich gęstość oraz uodparnia na uszkodzenia.
Jod – sprawia, że włosy są błyszczące, reguluje działanie gruczołów łojowych oraz odżywia mieszki włosowe.
Siarka – zwiększa odporność włosów na uszkodzenia. Siarka stanowi także integralny składnik kolagenu, który wywiera korzystny wpływ także na wygląd i zdrowie skóry.

Aminokwasy

Oczywiście, jeżeli mówimy o wypadających włosach nie możemy pominąć trzeciej grupy składników, czyli aminokwasów. Aminokwasy są niezbędne do produkcji keratyny – głównego budulca włosów, skóry i paznokci. Jest kilka aminokwasów, które mają bezpośredni wpływ na zdrowe, mocne i gęste włosy:
Metionina – jest aminokwasem egzogennym, dostarczanym do organizmu wraz z pożywieniem. Organizm sam nie jest w stanie wyprodukować metioniny. Jest ona odpowiedzialna za porost włosów, zapobiega ich wypadaniu, jest przeciwutleniaczem, który chroni cebulki włosa przed niekorzystnym oddziaływaniem wolnych rodników.
Cysteina – jest aminokwasem, który zawiera siarkę. Oznacza to, że oprócz wzmacniania naszych włosów, wzmacnia także skórę i paznokcie. Dieta bogata w cysteinę wpływa na szybszy porost włosów i zmniejsza łysienie androgenne.
Arginina – wpływa na porost włosów, zaopatrując mieszki włosowe w tlen, a także inne składniki odżywcze. W organizmie jest wytwarzana samoistnie.
Lizyna – jak Metionina jest aminokwasem egzogennym pozyskiwanym z pożywienia. Lizyna pomaga naszym włosom się odbudować, a dodatkowo ten aminokwas stymuluje wytwarzanie kolagenu.
Glutamina – w organizmie jest produkowana naturalnie, a jej występowanie jest największe spośród wszystkich aminokwasów. Poziom produkcji Glutaminy spada wraz z wiekiem. Glutamina odpowiada za dostarczanie siarki do cebulek włosów.
W naszym suplemencie diety Strong & long hair znajdziesz zdecydowaną większość z wyżej wymienionych składników, które pomogą Ci w walce z wypadającymi włosami. Więcej szczegółów na temat składu suplementu diety od Helfi Supplements znajdziesz tutaj.
Jak widzisz na wypadanie włosów wpływ ma bardzo dużo różnych czynników i wcale nie mniej jest witamin, minerałów i aminokwasów, które mają za zadanie uchronić od tego problemu. Podsumowując dotychczasowe rozważania, aby wiedzieć jak poradzić sobie z wypadającymi włosami, musisz przede wszystkim odnaleźć przyczynę problemu, a następnie przyjąć odpowiednią strategię na wzmocnienie włosów.

Jakie są sposoby na wzmocnienie włosów?

Jak wzmocnić swoje włosy? Z pozoru łatwe pytanie, jednak czy na pewno? Jak już wiesz na kondycję naszych włosów ma bardzo dużo czynników zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Średnio nasze włosy w ciągu miesiąca potrafią urosnąć o około 1 cm. Oczywiście są osoby, którym włosy rosną wolniej lub szybciej w ciągu 30 dni. Wracając do sedna – jak wzmocnić włosy?

Przede wszystkim dieta.

Aby Twoje włosy mogły być w dobrej kondycji musisz dostarczać do organizmu odpowiednie składniki odżywcze. Jeżeli zdrowo się odżywiasz, czujesz się lepiej i to samo tyczy się Twoich włosów. Jak przeczytałaś powyżej, podstawowymi witaminami i minerałami, które są niezbędne dla zdrowych włosów to: witaminy A, C, E, witaminy z grupy B, żelazo, miedź, cynk oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Dla kondycji włosów równie ważne są aminokwasy siarkowe, które są głównym budulcem włosów. Przeanalizuj swój sposób odżywiania i upewnij się, czy w Twojej diecie nie brakuje poniższych składników:
Organizm nie ma możliwości magazynowania aminokwasów, dlatego codzienna dieta powinna być wzbogacona o pełnowartościowe białko. Odpowiednia podaż aminokwasów siarkowych jest bardzo ważna, ponieważ są one stale wbudowywane w strukturę włosów. Warto więc spożywać rośliny strączkowe, ryby, mięso, nabiał oraz jaja.
Ryby morskie są bogate również w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, białko, witaminy A, D oraz witaminy z grupy B. Bardzo dobrym źródłem minerałów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych są również m.in. oleje roślinne, pestki słonecznika i dyni oraz awokado.
Rośliny strączkowe oprócz zawartości białka są bogate również w żelazo, cynk oraz biotynę dlatego spożywanie ich w codziennej diecie ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia naszych włosów.
W naszym jadłospisie nie może oczywiście zabraknąć produktów bogatych w żelazo. Doskonałym źródłem żelaza są buraki, brokuły, jagnięcina, ale również kasza gryczana i jaglana.
Pamiętaj również o spożywaniu orzechów, które zawierają kwasy omega-3 oraz cynk. Niemniej ważne jest również dodanie do swojej diety brokułów oraz szpinaku, które oprócz żelaza zawierają dużo witaminy C.
W diecie nie powinno zabraknąć również witamin A oraz E. Zasobnym źródłem witaminy A są masło, jajka, mleko, wątroba zwierzęca, bataty, rzeżucha, szpinak, marchew czy dynia. Natomiast witaminę E można znaleźć w orzechach laskowych, oliwie z oliwek, oleju słonecznikowym, migdałach, brzoskwiniach i w czarnej porzeczce, a także w rybach (łosoś, mintaj, śledź), jajach, czy produktach mlecznych.

Wsparcie od zewnątrz.

Pamiętaj, że oprócz diety bardzo ważne jest dbanie o swoje włosy od zewnątrz. Poniżej wymieniłam najważniejsze punkty, które koniecznie trzeba wdrożyć, aby cieszyć się mocnymi i zdrowymi włosami:

  • Wybieraj kosmetyki do pielęgnacji włosów zawierające jak najmniej parabenów i detergentów SLS;
  • Myj włosy i skórę głowy łagodnym szamponem;
  • Po każdym umyciu nałóż na włosy odżywkę lub maskę, aby je odżywić i wygładzić;
  • Nigdy nie myj głowy gorącą wodą, zalecane jest używanie letniej lub nawet chłodnej wody;
  • Regularnie podcinaj końcówki włosów;
  • Nie rozczesuj włosów na siłę – rozpocznij od rozczesania końcówek, następnie od wysokości ucha w dół, kolejno kierując się bardziej ku górze;
  • Nakładaj serum na końcówki, aby zapobiec ich zniszczeniu i kruszeniu;
  • Stosuj wcierki do skóry głowy, dzięki temu poprawisz ukrwienie skóry głowy oraz wydłużysz fazę wzrostu włosa;
  • Ogranicz zabiegi na włosy, ponieważ nadmierne farbowanie i trwała stylizacja niszczą włosy;
  • Staraj się ćwiczyć regularnie – uprawianie sportu poprawia krążenie i przemianę materii co skutkuje lepszą kondycją włosów;
  • Nie stresuj się! – wiem, łatwo powiedzieć 😉 pamiętaj, że stres jest źródłem m.in. wypadania włosów i wielu innych chorób;
  • Jeżeli lubisz chodzić na basen, zawsze korzystaj z czepka. Woda w basenie jest chlorowana i niekorzystnie wpływa na włosy;
  • Nie korzystaj zbyt często z prostownicy oraz nie susz włosów gorącym powietrzem. Włosy niezbyt lubią gorące temperatury.

Suplementacja równie ważna.

Suplementy diety są nieodłączną częścią naszego życia. Zależnie od okresu lub samopoczucia stosujemy różne preparaty mające na celu uzupełnić niedobory mikro i makroelementów. Podobnie jest w sytuacji, gdy zmagamy się z wypadającymi włosami. Jeżeli pod wpływem wielu czynników zauważysz u siebie słabe i wypadające włosy warto oprócz diety wspomóc się odpowiednim suplementem diety, który posiada dużo składników mających bezpośredni wpływ na kondycję włosów. Jakiego suplementu szukać? Na pewno tego, który w swoim składzie będzie miał witaminy, minerały i aminokwasy wymienione w poprzedniej części artykułu.
Warto zadbać o suplementację szczególnie, gdy prowadzisz szybki i stresujący tryb życia. Jesteś wówczas szczególnie narażona na niedobory odpowiednich składników w swoim organizmie. Pamiętaj, że uzupełnianie swojej diety odpowiednim suplementem nie musi mieć miejsca dopiero wtedy, gdy zauważysz u siebie słabsze i wypadające włosy. Profilaktyka może zapobiegać temu problemowi w przyszłości, ale o tym w następnym punkcie.
Częstym zjawiskiem jest wypadanie włosów w okresie jesienno-zimowym. Jest to skutek m.in. częstej ekspozycji włosów na słońce w gorących dniach lata. Należy zaznaczyć, że takie wypadanie włosów jest rzeczą normalną. Jednak okres jesienno-zimowy ma to do siebie, że rozpoczyna się sezon przeziębienia i grypy, czego wynikiem też jest słabsza forma włosów. Zaleca się w tym okresie szczególnie zadbać o zbilansowaną dietę i odpowiednią suplementację.
Jeżeli trafiłaś na ten artykuł to z pewnością już wiesz, że suplement diety Strong & long hair od Helfi Supplements jest idealnym przykładem dobrej jakości produktu, który zaopatrzy Cię we wszystkie najważniejsze składniki, które sprawią, że Twoje włosy będą lśniące, mocne i zdrowe. 😉

Wypadanie włosów – jak uniknąć tego problemu w przyszłości?

Ostatni rozdział naszego artykułu będzie podsumowaniem poprzednich części, czyli odpowiemy sobie na jedno niezwykle ważne pytanie „Jak uniknąć wypadania włosów w przyszłości?” Z niniejszego artykułu dowiedziałaś się jakie są przyczyny wypadania włosów, jak zmniejszyć wypadanie włosów, jak wzmocnić włosy oraz jakie witaminy, minerały i aminokwasy pełnią fundamentalną rolę w życiu naszych włosów.
Teraz postaram się w kilku punktach wymienić czynności, które zdecydowanie pomogą Wam uzyskać dobrą kondycję włosów na długie lata:

  1. Dbaj o zbilansowaną i zdrową dietę;
  2. Pamiętaj o odpowiedniej suplementacji, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym;
  3. Stosuj świadomą pielęgnację włosów poprzez używanie wcierek, łagodnych szamponów, masek/odżywek, serum na końcówki;
  4. Ogranicz zabiegi fryzjerskie i częstą stylizację włosów prostownicą, czy lokówką;
  5. Wyeliminuj ze swojej diety niezdrowe jedzenie i fast foody;
  6. Staraj dobrze wysypiać i mniej stresować;
  7. Regularnie uprawiaj sport.

Teraz, gdy już wiesz jak zadbać o dobrą kondycję swoich włosów, możesz zabrać się za zapuszczanie pięknych i długich włosów. Jeżeli marzysz o długich włosach i zastanawiasz się co musisz zrobić, aby Twoje włosy rosły szybciej oraz były zdrowe, zapraszam Cię do mojego kolejnego artykułu „Jak zapuścić długie włosy?„😊
Pamiętaj, jesteś piękna! <3

Udostepnij ten wpis